Venušin strom, aneb vonička

24.02.2023

Dnes bych se podívala na myrty a vývazky.

Co je vlastně myrta?

Myrtus communis se dá využít pro své léčivé účinky. Obsahuje látku myrtol, což je éterický olej vhodný k pročišťování dýchacích cest. Díky desinfekčních účinkům se z myrty často vyrábějí i tinktury, které je vhodné používat při problémech s močovými cestami. Myrtový čaj lze kloktat za účelem léčby zánětů dásní, dutin či při kašli. Délka užívání produktů z myrty by však neměla být delší než dva týdny. Léčivé účinky mají nejen listy myrty obecné, ale i její plody.

Jedná se o rostlinu z čeledi myrtovitých, která na svém původním místě výskytu, ve Středomoří, dorůstá 3-5 metrů výšky. U nás ji ovšem kvůli chladným zimám musíme pěstovat jako hrnkovou rostlinu, takže se její výška může pohybovat maximálně kolem 1 metru.

Dobře, ale zpět ke svatbám...


Myrta představuje symbol štěstí, lásky a také plodnosti již od dob starého Říma a Řecka, kdy měli ženich a nevěsta při svatebním obřadu na hlavách věnce z myrty. Zmínku o myrtě ale nalezneme již v Bibli.

Také byla tradice sázení myrtového výhonku v den oddání a podle úspěšnosti jejího uchycení se předpovídala budoucnost manželského svazku. Myrta je ale i v dnešní době stále považována za rostlinu mající určitou magickou sílu, proto by neměla chybět na žádné svatbě, aby novomanželům přinesla co nejvíce štěstí a spokojenosti v dalším společném životě.

(zdroj: prima-receptar.cz)


zdroj obrázku: Shutterstock

"Venušin strom".

Připíná se na levou stranu svobodným. Vdaným či ženatým se upínala na stranu pravou a díky tomuto označení se svobodní mohli lépe seznámit.


A jak funguje vývazek? Nebo také "vonička", tak se mu říká jinak.


Vývazky se nosí na oblečení a jsou tvořeny mašličkou nebo květinou. Jejich podoba dekorování nezná prakticky mezí. Můžete udělat naprosto jednoduchou mašličku, přidat k ní kamínky, perly, květiny, jutu, cokoliv. Záleží také na stylu svatby, aby dobře ladila. Dnes jsou moderní i placky, buttonky, nebo kolíčky.

Vývazku pro ženicha se říká korsáž. Podle svatebních tradic a zvyků tato korsáž symbolizuje harmonii, lásku a propojení páru. Tato ozdoba na ženichově saku by měla především barevně ladit s kyticí nevěsty.


Nezapomínejme, že vývazky pro rodiče, svědky a družičky by měly být trochu více "vytuněné" od těch ostatních. Pro družičky bývá oblíbený také náramek.

Nevěsta však žádný vývazek nemá.


A teď, co s těmi dírkami? 

Hodně svatebních párů od této tradice odpouští, protože nechtějí, aby jejich hosté měli propíchané oblečení. Na tom něco bude. Vzpomínám na své sako, na které jsem docela v oné době i šetřila, a jedna kamarádky svatba mi to sáčko tak trochu zničila. Nicméně, mám stejně ty nejkrásnější vzpomínky a stálo to za to :-) .

Většinou mají na starosti připínání vývazků družičky, ale nebývá na to čas, nebo se věnují zkrátka jiným věcem a tak to zbývá kolikrát na mně. Pokud jsou vývazky se špendlíkem, snažím se je dávat tam, kde by dírka nebyla moc vidět. To je v případě pánských sak, kde je občas mezírka pro "neexistující knoflík".

Špendlíky se však dají nahradit magnetkami. Prodávají se i ty nalepovací. Občas vídávám i malý kolíček, ale nepřijde mi úplně praktický.

Pokud byste myrtu chtěli využít i jinak, lze ji zakomponovat třeba na slavobránu.

Buďte Afroditou, nevolte Buxus. 

Dle mého, myrta na svatbu patří a neměla by chybět. Využijete ji jen v den D, nikdy jindy. 
Dírka, nedírka. Může podpořit i vnitřní auru, budete své svatbě více věřit, nebo jak to říci. Myrta znamená v překladu balzám. Řecko ji přisoudilo bohyni Afrodité jako symbol krásy a mladosti, když se jí, podle pověsti, po svém zrození z mořské pěny zahalila. Buďte Afroditou, nevolte Buxus. Já chápu, že vydrží třeba déle, je stále zelený, ale také proto ho vídáme převážně na hřbitovech...

Zajímavosti:

  • Věděli jste, že Myrtové víno bylo považováno za elixír mládí?
  • Myrta utržená ze svatební kytice královny Viktorie zakořenila; snítky z ní byly použity do královské svatební kytice královny Alžběty II., Diany, princezny z Walesu, a Kate Middletonové.
  • Na Botticelliho malbě je Venuše, bohyně lásky, zasypávána květy myrty, když stoupá z oceánu.

(zdroj: bylinkyprovsechny. cz)

(Zrození Venuše, 1482-85, Uffizi) je dívka vpravo (jistě nymfa) připravena roztáhnout plášť přes nahotu Bohyně.

Zdroj: https://unalberoalgiorno.blog/2022/10/07/myrtus-communis/

Veronese - Alegorie lásky - šťastné spojení (detail), 1570, Národní galerie, Londýn. Krásná dívka korunuje pár držící olivovou ratolest myrtou, připomínkou klidu a pohody domu.

(Zdroj: https://unalberoalgiorno.blog/2022/10/07/myrtus-communis/)

*

Takže, moje milé a milí, opravdu si to ještě nechcete rozmyslet? :-) 

Krásný den všem,

Vaše Stacy

Stacy Farská - SF EVENT CZ, www.sfevent.cz, sfeventcz@gmail.com, 728526054